Wyrok rozwodowy to niejako ingerencja w samo serce naszego życia rodzinnego. Aby spełnił swoją funkcję i pozwolił na trwałe zakończenie małżeństwa, musi uporządkować sprawy nie tylko dotyczące relacji stricte małżeńskich, ale także rodzicielskich i majątkowych. Co więc dokładnie obejmuje wyrok rozwodowy (oraz, odpowiednio, wyrok orzekający separację)?

  • Orzeczenie rozwodu

Sedno sprawy oczywiście. Jeśli sąd uzna, że zostały spełnione przesłanki rozwodu (zupełny i trwały rozpad pożycia, brak przeciwwskazań w postaci naruszenia dobra małoletnich wspólnych dzieci, zasad współżycia społecznego, braku wymaganej zgody) – orzeknie rozwód.

  • Osoba odpowiedzialna za rozpad pożycia

Obligatoryjny element wyroku orzekającego rozwód, od którego sąd może odstąpić tylko, jeżeli wniosą o to obie strony (wtedy skutek jest taki, jakby żadna ze stron nie ponosiła winy). Sąd może stwierdzić, że winą za rozpad pożycia obarczona jest jedna ze stron, obie lub żadna. 

  • Władza rodzicielska nad wspólnym małoletnim dzieckiem

Wyrok rozwodowy zawierać będzie także informację o tym, kto ma sprawować władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi. Sąd może pozostawić obojgu rodzicom władzę rodzicielską, jak również ograniczyć władzę jednego z rodziców do konkretnych kwestii. Wyznacznikiem zawsze będzie tu dobro dziecka. Co do zasady wyrok dotyczący rodzeństwa będzie taki sam (rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie), chyba że ich dobro przemawia za innym rozstrzygnięciem.

Wydając wyrok sąd uwzględni porozumienie rodziców w zakresie władzy rodzicielskiej, o ile oczywiście będzie ono zgodne z dobrem dziecka. 

Przyznając władzę rodzicielską obojgu rodzicom sąd wskaże, przy którym z rodziców dziecko ma mieć miejsce zamieszkania. 

  • Alimenty na małoletnie dziecko

Sąd rozstrzygnie, w jakim stopniu każde z rodziców przyczyniać się ma do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Tu również możliwe jest zawarcie przez rodziców stosownego porozumienia, które uwzględni sąd, o ile będzie ono zgodne z dobrem dziecka.

  • Kontakty z małoletnim dzieckiem

Sąd w wyroku rozwodowym rozstrzygnąć może o kontaktach, jakie po rozwodzie utrzymywać ma rodzic z małoletnim dzieckiem.

  • Korzystanie ze wspólnie zajmowanego mieszkania

Jeżeli pomimo postępowania rozwodowego małżonkowie zamieszkują razem na chwilę wyrokowania, sąd orzeknie w jaki sposób korzystać mają z mieszkania (np. że jedna (była) żona zajmuje pokój od strony wschodniej, (były) mąż zajmuje pokój od strony zachodniej, a obie strony mają prawo korzystania z kuchni i łazienki). Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

  • Eksmisja 

Wyjątkowo, jeśli jeden z małżonków zachowuje się w sposób naganny, uniemożliwiając wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.  Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

  • Podział majątku

Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Oczywiście, zdarzy się to bardzo bardzo rzadko (praktycznie prawie nigdy) – ostatecznie argumentować można, że samo ustalenie majątku wspólnego to zawsze zwłoka.

  • Alimenty na małżonka

Sąd rozwodowy rozstrzygnąć może co do alimentów, jakie jedno z byłych małżonków od momentu prawomocności wyroku ma płacić na rzecz drugiego małżonka, jeśli zachodzą ku temu przesłanki.

– – – – – – – 

Oczywiście rozstrzygnięcia co do władzy rodzicielskiej, alimentów, kontaktów z dziećmi etc. nie są niemożliwe do zmiany – aby je zmodyfikować potrzebne jest jednak wszczęcie nowego postępowania sądowego.

Pamiętać trzeba także, że w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Powrót do poprzedniego nazwiska odbywa się poprzez złożenie oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *