Prawo spadkowe w Anglii

W Wielkiej Brytanii prawo spadkowe różni się w zależności od regionu, w którym przed śmiercią stale zamieszkiwał spadkodawca – inaczej będzie w Anglii, inaczej w Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej. Należy zwrócić na to uwagę, przystępując do ustalania kręgu spadkobierców. Poniżej zasady dotyczące Anglii. Po pierwsze – testament W Anglii Dowiedz się więcej…

Akt Własności Ziemi a akt małżeństwa – czy grunty nabyte przez uwłaszczenie lub zasiedzenie staną się przedmiotem własności obojga małżonków?

W latach 70. i na początku lat 80., kiedy wydawane były Akty Własności Ziemi, często tylko jedno z małżonków zajmowało się prowadzeniem gospodarstwa rolnego i to ono wpisywane było na AWZ. Czasem decydowały o tym względy dziedziczenia – na dokumencie wpisywano tę osobę, która “wniosła” grunty do majątku małżeńskiego, nie Dowiedz się więcej…

Czy za kłamstwo w sądzie można iść do więzienia? Krótko o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.

Składanie fałszywych zeznań, czyli tzw. krzywoprzysięstwo, jest przestępstwem za które art. 233 § 1 Kodeksu karnego przewiduje od 6 miesięcy do aż 8 lat pozbawienia wolności. Zastanówmy się, jak dokładnie działa ten przepis. Warunki odpowiedzialności Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, co w kontekście odpowiedzialności karnej oznacza “fałszywy” i Dowiedz się więcej…

Nieważność testamentu

Treść testamentu budzić może duże emocje, zwłaszcza wśród tej części rodziny, która z ustawy uprawniona byłaby do dziedziczenia, a wobec ostatniej woli zmarłego nie uzyska żadnego przysporzenia. W sprawach spadkowych możliwe jest zakwestionowanie ważności testamentu – aby jednak argumenty na ten temat były skuteczne, wykazać trzeba precyzyjnie określone w ustawie Dowiedz się więcej…

Tranzycja płciowa w Polsce – ujednolicenie podejścia do korekty płci metrykalnej w marcu 2025 roku

Dotychczasowe praktyki w kwestii tranzycji płciowej w polskim prawie opisana została przeze mnie w poście Korekta płci metrykalnej w polskim prawie. Post ten stracił jednak na aktualności – 4 marca 2025 roku Sąd Najwyższy podjął bowiem uchwałę (sygn. akt III CZP 6/24) w której jednoznacznie wskazał, jaki tryb postępowania wskazany Dowiedz się więcej…

Czy Akt Własności Ziemi da się odzyskać, poprawić, zmienić?

Akty Własności Ziemi wydawane były w latach 70. rolnikom indywidualnym, którzy spełnili warunki uwłaszczenia – a więc na dzień 4 listopada 1971 roku posiadali samoistnie nieruchomość wchodzącą w skład gospodarstwa rolnego, którą to nieruchomość oni sami lub ich poprzednicy objęli w posiadanie na podstawie zawartej bez prawem przewidzianej formy umowy Dowiedz się więcej…

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym – co oznacza?

W ostatnim czasie, za sprawą postępowań toczących się w sprawie popularnego kantoru internetowego cinkciarz.pl (o tym między innymi tutaj: Nowe problemy z kantorem internetowym), w mediach głośno stało się o instytucji “sprzeciwu od nakazu zapłaty”. Na czym on polega i czy rzeczywiście oznacza brak możliwości egzekwowania należności? Kto, kiedy i Dowiedz się więcej…

Zaginione ary – co zrobić, gdy powierzchnia zakupionej nieruchomości okazuje się mniejsza, niż wskazano w akcie notarialnym?

Sytuacja wcale nie taka niespotykana: kupujemy nieruchomość o określonej powierzchni, a po jakimś czasie, po przeprowadzeniu pomiarów okazuje się, że grunt jest w rzeczywistości  (i już przy zawieraniu umowy był) mniejszy o kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt arów. Jakie mamy opcje w takiej sytuacji? Rękojmia sprzedaży Jeśli nie upłynęły jeszcze Dowiedz się więcej…

Elektroniczne postępowanie upominawcze

W kontekście spraw o zapłatę (na przykład roszczeń przeciwko kantorowi internetowemu cinkciarz.pl, o których ostatnio głośno – Problemy z kantorem cinkciarz.pl) pojawia się czasem pytanie o możliwość skorzystania z elektronicznego postępowania upominawczego (EPU). Na czym ono polega? EPU to postępowanie upominawcze Jak sama nazwa wskazuje, w EPU rozpoznaje się sprawy, Dowiedz się więcej…