Aby odrzucić spadek po zmarłym należy złożyć stosowne oświadczenie przed sądem lub notariuszem. Oświadczenie takie składa się w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (a więc o śmierci spadkodawcy lub odrzuceniu spadku przez osoby poprzedzające nas w “kolejce” do dziedziczenia) Do zachowania terminu, zgodnie z nowo wprowadzonymi przepisami, wystarcza złożenie przed jego upływem do sądu wniosku o odebranie oświadczenia. Decyzję o odrzuceniu spadku podejmować należy z rozwagą, bowiem oświadczenia o odrzuceniu nie można odwołać.  Jeżeli w 6-miesięcznym terminie nie złożymy oświadczenia o odrzuceniu spadku, będzie to równoznaczne z jego przyjęciem z dobrodziejstwem inwentarza (jeśli spadkodawca zmarł po 18 października 2015 roku) lub wprost (śmierć przed 18 października 2015 roku).

Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym.

Co ważne, oświadczenia nie można złożyć z zastrzeżeniem warunku lub terminu. 

Skutkiem złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku jest wyłączenie nsa od dziedziczenia – będziemy traktowani tak, jakbyśmy nie dożyli śmierci spadkodawcy. Istotne jest, abyśmy w takim wypadku pamiętali, że osoby znajdujące się po nas w kolejce do dziedziczenia zostaną powołane do spadku – a więc spadkobiercami zmarłego staną się na przykład nasze dzieci, które same (lub w których imieniu my – w przypadku małoletności) również muszą odrzucić spadek. 

Jeżeli do dziedziczenia powołane są małoletnie dzieci – może być potrzebna zgoda sądu na odrzucenie spadku. 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *