Czasem zdarza się, że w akcie stanu cywilnego znajdzie się błąd – literówka w imieniu lub nazwisku, błędna data etc. Najczęściej dotyczy to dokumentów wydawanych dawniej, jeszcze przed erą cyfryzacji. Pomyłka w akcie może prowadzić do trudności np. przy sporządzaniu dalszych dokumentów, nabywaniu spadku, ujawnianiu danych w księgach wieczystych. Co zrobić w takiej sytuacji? Złożyć wniosek o sprostowanie aktu stanu cywilnego.
W jakich sytuacjach można sprostować akt stanu cywilnego?
Co do zasady dokument można sprostować, jeśli zawiera dane niezgodne z danymi zawartymi w aktach zbiorowych rejestracji stanu cywilnego lub z innymi aktami stanu cywilnego, o ile stwierdzają one zdarzenie wcześniejsze i dotyczą tej samej osoby lub jej wstępnych, albo z zagranicznymi dokumentami stanu cywilnego (art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1378 z późn. zm.).
Przykład 1: jeśli na akcie urodzenia danej osoby została wpisana data urodzenia 01.02.1950, a na akcie małżeństwa dotyczącym tej samej osoby – 02.01.1950 – sprostować można będzie akt małżeństwa.
Przykład 2: jeśli na akcie małżeństwa państwa Kowaskich zostało wpisane, że nazwiskiem dzieci urodzonych z tego małżeństwa będzie “Kowaski” a następnie na akcie urodzenia dziecka pochodzącego z małżeństwa państwa Kowaskich wpisane zostało nazwisko “Kowalski” – sprostować będzie można akt urodzenia dziecka.
Kto może wystąpić z wnioskiem o sprostowanie aktu stanu cywilnego?
Z wnioskiem o sprostowanie wystąpić może osoba, której ten akt dotyczy, lub jej przedstawiciel ustawowy, osoba mająca w tym interes prawny (np. jeżeli ktoś został zobowiązany przez sąd do sprostowania) lub prokurator.
Do kogo zaadresować wniosek?
Wniosek składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt stanu cywilnego.
Co należy przedłożyć z wnioskiem?
Z wnioskiem przedłożyć należy odpisy aktów, na podstawie których chcemy sprostować dokument, lub przynajmniej powołujemy się na te akty.
Wnioskując o sprostowanie aktu stanu cywilnego na podstawie materiałów archiwalnych, do wniosku należy załączyć uwierzytelniony odpis lub wypis, lub uwierzytelnioną reprodukcję tych materiałów.
Sprostowanie aktu stanu cywilnego może być również dokonane na podstawie zagranicznego dokumentu stanu cywilnego, jeżeli w państwie wystawienia jest on uznawany za dokument stanu cywilnego, lub innego dokumentu zagranicznego potwierdzającego stan cywilny, wydanego w państwie, w którym nie jest prowadzona rejestracja stanu cywilnego, jeżeli zawierają one dane, które podlegają sprostowaniu, stwierdzają zdarzenie wcześniejsze i dotyczą tej samej osoby lub jej wstępnych – w takiej sytuacji należy przedłożyć wskazane dokumenty.
Wniosek podlega nadto opłacie w wysokości 39 złotych – do wniosku dołączyć należy dowód uiszczenia opłaty.
Co się stanie po złożeniu wniosku?
Jeżeli wniosek jest zasadny, dojdzie do sprostowania aktu stanu cywilnego, a wnioskodawcy przesłany zostanie odpis zupełny tego aktu ze wzmianką o sprostowaniu.
Jeżeli prostowany jest akt małżeństwa, a z wnioskiem o sprostowanie występuje jeden z małżonków, informacja o sprostowaniu przesłana zostanie także do drugiego małżonka.
Nadto, jeśli akt jest sprostowany z urzędu lub na wniosek innej osoby niż ta, której akt dotyczy, lub jej przedstawiciela ustawowego, osoba której akt dotyczy powiadamiana jest o zamiarze sprostowania lub o złożeniu wniosku o sprostowanie aktu stanu cywilnego.
Co jeśli nie da się sprostować aktu?
Jeżeli sprostowanie aktu stanu cywilnego jest niemożliwe na podstawie akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego lub innych aktów stanu cywilnego, o ile stwierdzają one zdarzenie wcześniejsze i dotyczą tej samej osoby lub jej wstępnych albo zagranicznych dokumentów stanu cywilnego bądź sprostowanie aktu stanu cywilnego przez kierownika urzędu stanu cywilnego nie jest możliwe wyłącznie na podstawie aktów zbiorowych rejestracji stanu cywilnego lub aktów stanu cywilnego, pozostaje droga sądowa.
W takiej sytuacji sprostowania dokonuje sąd.
0 komentarzy