Edit: krótka aktualizacja tutaj Nowe problemy z kantorem internetowym
Cinkciarz.pl to popularny internetowy kantor wymiany walut, o którym w ostatnim czasie zrobiło się głośno i to nie w pozytywnym znaczeniu. Użytkownicy kantoru, którzy zlecili przewalutowanie swoich środków, od wielu dni nie otrzymali pieniędzy, a dokonywana transakcja niezmiennie ma w portalu status “w realizacji” (pomimo, że zgodnie z § 7 ust. 5 Regulaminu wymiany walut cinkciarz.pl realizacja transakcji zająć powinna 8h czasu pracy kantoru). Jak łatwo się domyślić, przysparza to wielu problemów i stawia pod znakiem zapytania wiarygodność i, przede wszystkim, wypłacalność kantoru.
Co zrobić, jeśli przekazane przez nas środki nie są zwracane przez kantor?
Przede wszystkim trzeba jak najszybciej zacząć działać. Cinkciarz.pl najprawdopodobniej zmaga się w chwili obecnej z poważnymi problemami, należy więc prędko wystąpić z roszczeniem zwrotu pieniędzy.
Wezwanie do zapłaty
Przede wszystkim należy skierować do kantoru wezwanie do zapłaty. W wezwaniu wskazujemy, jakiej kwoty się domagamy (czyli oczywiście całej kwoty, którą przekazaliśmy kantorowi w celu wymiany waluty), w jakim terminie cinkciarz.pl powinien zwrócić pieniądze (np. w terminie 3 dni od dnia doręczenia pisma) oraz na jaki numer rachunku bankowego powinien przelać środki. Podpisane wezwanie przesyłamy listem poleconym na adres kantoru.
Ugoda – tak czy nie?
Wiele osób, które wystąpiły już z wezwaniem do zapłaty, otrzymuje w odpowiedzi propozycję ugodową. Czy warto ją podpisać? W mojej osobistej ocenie raczej nie. Ugoda z samej swojej definicji zakłada, że obie strony czynią sobie wzajemnie ustępstwa. W tym wypadku ustępstwo konsumenta polegałoby na tym, że zgadza się na odroczenie terminu płatności. Podpisanie takiej ugody skutkować może tym, że jeśli problemy cinkciarz.pl się nie rozwiążą, naszych pieniędzy nigdy już nie zobaczymy. Nadto, godząc się na propozycje kantoru, zamykamy sobie możliwość wystąpienia z powództwem do sądu.
Droga sądowa – pozew o zapłatę wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia
Jeśli cinkciarz.pl nie zwraca naszych pieniędzy bądź proponuje ugodę, na którą nie chcemy iść, pozostaje droga sądowa. Przeciwko kantorowi cinkciarz.pl wytoczyć musimy powództwo o zapłatę – skierowane do sądu okręgowego, jeśli kwota, której dochodzimy jest większa niż 100 000 złotych, lub do sądu rejonowego – jeśli jest mniejsza. Wraz z pozwem od razu zgłosić trzeba wniosek o zabezpieczenie roszczenia poprzez zajęcie należnej nam kwoty na rachunku bankowym kantoru i przekazanie jej do depozytu – w ten sposób upewniamy się, że pieniądze, których zwrotu się domagamy, nie zostaną w międzyczasie spożytkowane przez kantor na inne cele (na przykład spłatę innych wierzycieli).

Zasadniczo istnieją dwie “drogi” domagania się zapłaty kwoty pieniężnej – postępowanie nakazowe i upominawcze. W obu przypadkach sąd w pierwszej kolejności wyda nakaz zapłaty, a dopiero po wniesieniu przez kantor stosownego odwołania – będzie procedował sprawę (a więc przeprowadzi rozprawę, po której wyda wyrok). Czym różni się postępowanie nakazowe od upominawczego i czy można między nimi wybierać?
Sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym wyłącznie w ściśle określonych przypadkach – w szczególności, jeżeli fakty uzasadniające dochodzone roszczenie są udowodnione dołączonym do pozwu dokumentem urzędowym, zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem lub wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu. W sprawach przeciwko cinkciarz.pl w grę wchodzić może ostatnia z wymienionych opcji – jeśli w odpowiedzi na nasze wezwanie do zapłaty kantor przesłał dokument, w którym wprost przyznał, że jest naszym dłużnikiem, możemy wystąpić z roszczeniem. W pozostałych wypadkach – sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.
Postępowanie nakazowe jest o tyle korzystne, że wydany nakaz zapłaty jest równoznaczny z zabezpieczeniem (w języku prawnym – stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności). Co więcej, postępowanie nakazowe jest tańsze – opłata od pozwu w postępowaniu upominawczym wynosi 5% wartości przedmiotu sporu – a więc dochodzonej kwoty (o ile dochodzona kwota to więcej niż 20 000 złotych), natomiast w postępowaniu nakazowym – ¼ z tych 5%.
Od kiedy odsetki?
Wraz z żądaniem zasądzenia na naszą rzecz określonej kwoty pieniężnej domagać powinniśmy się odsetek za opóźnienie. Odsetki cinkciarz.pl jest nam winien od chwili, kiedy upłynął umówiony czas realizacji roszczenia – czyli, jak wskazano powyżej, 8 godzin w czasie pracy kantoru (co wynika z Regulaminu opublikowanego na stronie cinkciarz.pl).
Jakie są szanse na odzyskanie pieniędzy?
Szanse uzyskania korzystnego dla nas orzeczenia sądowego są bardzo duże – pieniądze przekazane kantorowi cinkciarz.pl nam się po prostu należą. To jednak, czy sumę pieniężną uda się wyegzekwować, zależy od tego, jak szybko i na ile skutecznie podejmiemy odpowiednie kroki prawne. Jeżeli będziemy zwlekać zbyt długo, nasza sytuacja może się pogorszyć – kantor po prostu nie będzie miał z czego wypłacić pieniędzy.
Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości, bądź też jeśli potrzebują Państwo pomocy w postępowaniu o zapłatę – zapraszam do kontaktu…
0 komentarzy