Prokuratura regionalna w Poznaniu zablokowała wszystkie rachunki bankowe kantoru internetowego cinkciarz.pl. Wiadomości podają, że ma to związek ze wszczęciem śledztwa po nawet 800 zawiadomieniach o możliwości popełnienia przestępstwa, które w ostatnich dniach napłynęły do organów ścigania.
Osoby, które zleciły wykonanie transakcji wymiany waluty w najbliższym czasie raczej nie doczekają się jej realizacji. Już od miesięcy wszystkie takie zlecenia mają status “w realizacji”, a kolejne osoby decydują się na występowanie z pozwami cywilnymi. Nawet, gdyby kantor dysponował środkami finansowymi, po zajęciu rachunków przez prokuraturę nie będzie w stanie ich zrealizować. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość.
Czy oznacza to, że nie warto występować do sądu z pozwem o zapłatę (o czym tutaj: Problemy z kantorem internetowym)? Moim zdaniem absolutnie nie. Wygrana sprawa stanowić będzie dodatkową “legitymizację” naszego roszczenia, potwierdzenie przysługujących nam praw. O swoje trzeba walczyć! Poza doniesieniami medialnymi nie mamy na razie jednoznacznej wiedzy o stanie majątkowym kantoru. Sytuacja nie nastraja do optymizmu, jednak nic nie jest jeszcze przesądzone.
Jak wygląda odpowiedzialność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Kantor internetowy cinkciarz.pl to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zakładając spółkę wspólnicy wnosili na jej kapitał wkłady, w zamian za które obejmowali udziały w spółce (w przypadku problemów finansowych spółki wspólnicy nie odpowiadają za jej zobowiązania i stracą de facto tyle, ile wnieśli – stąd “ograniczona odpowiedzialność”). Spółka z o.o. jest osobą prawną, prowadzi działalność gospodarczą, odnotowuje zyski i straty i sama ponosi odpowiedzialność ze swojego majątku. A jeśli tego majątku nie będzie? Zgodnie z art. 299 § 1 Kodeksu spółek handlowych jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, za jej zobowiązania odpowiadają solidarnie członkowie zarządu. Zawsze pozostaje więc jeszcze możliwość pociągnięcia do finansowej odpowiedzialności członków zarządu, czyli organu, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę.
Co się dzieje w przypadku ogłoszenia upadłości?
Nie wiem, czy kantorowi internetowemu grozi upadłość, niewątpliwie ma on jednak problemy finansowe. Upadłość jest ogłaszana, gdy podmiot staje się niewypłacalny, a więc traci zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych (domniemuje się, że następuje to gdy opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące). W przypadku ogłoszenia upadłości wierzyciele są wzywani do zgłaszania swoich wierzytelności syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, w terminie trzydziestu dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Zgłoszenie wierzytelności jest bardzo ważne, więc trzeba zadbać o dotrzymanie terminu. Po weryfikacji zgłoszenia syndyk sporządza listę wierzytelności, a następnie likwiduje masę upadłości (majątek dłużnika) i spłaca wierzytelności według listy.
Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości, bądź też jeśli potrzebują Państwo pomocy w postępowaniu o zapłatę – zapraszam do kontaktu…
0 komentarzy