Treść testamentu budzić może duże emocje, zwłaszcza wśród tej części rodziny, która z ustawy uprawniona byłaby do dziedziczenia, a wobec ostatniej woli zmarłego nie uzyska żadnego przysporzenia. W sprawach spadkowych możliwe jest zakwestionowanie ważności testamentu – aby jednak argumenty na ten temat były skuteczne, wykazać trzeba precyzyjnie określone w ustawie przesłanki nieważności. A zatem:

Brak świadomości lub swobody podjęcia decyzji i wyrażenia woli

Stan taki zachodzi, gdy spadkodawca, z uwagi na obciążenia psychiczne, chorobę, bądź inne okoliczności nie był w stanie samodzielnie i niezależnie od innych podjąć decyzji o rozporządzeniach testamentowych. Będzie to więc na przykład, gdy: spadkodawca cierpi na chorobę Alzheimera w stopniu na tyle zaawansowanym, że nie rozpoznaje już znaczenia swojego postępowania, sporządza testament pod wpływem dużej ilości alkoholu lub środków odurzających albo na jego decyzję mają wpływ urojenia, silny przymus, tak duży wpływ innej osoby, że nie jest w stanie mu się oprzeć.

Błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby do niego nie doszło, autor testamentu nie zdecydowałby się na testament takiej treści

To trochę bardziej skomplikowana sytuacja, bo wymaga odwołania się do subiektywnych przekonań testatora – a tych on sam, w czasie postępowania spadkowego, nie jest już w stanie osobiście wyjaśnić. Z treści Kodeksu cywilnego wynika, że błąd musi być istotny i powiązany z decyzją o sporządzeniu testamentu. Nie ma znaczenia, czy było to racjonalne czy też nie. 

Groźba

Nieważny jest także testament, sporządzony pod wpływem groźby. Musi być to groźba bezprawna, wyrażona w taki sposób, że wpłynęła na decyzję spadkodawcy o sporządzeniu testamentu określonej treści.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *