Kryzys związany z brakiem możliwości uzyskania pieniędzy, których przewalutowanie zlecone zostało kantorowi internetowemu cinkciarz.pl, nie słabnie (Problemy z kantorem internetowym i Nowe problemy z kantorem internetowym). Konta spółki zostały w zeszłym miesiącu zablokowane w związku z prowadzonym przez prokuraturę postępowaniem, a setki ludzi w dalszym ciągu wnoszą pozwy przeciwko kantorowi. Jak wygląda postępowanie w sprawie, zakładanej przeciwko cinkciarz.pl?

Etap 1. Pozew

Sprawa sądowa rozpoczyna się od złożenia przeciwko spółce pozwu sądowego, w którym domagamy się wydania nakazu zapłaty kwoty pieniężnej, którą przekazaliśmy kantorowi celem jej przewalutowania. 

By przygotować się do złożenia pozwu zgromadzić należy przede wszystkim: wezwanie do zapłaty, pisemne oświadczenie kantoru o uznaniu długu, potwierdzenie zlecenia przewalutowania środków pieniężnych, wszelkie rozliczenia bankowe związane z wpłatami na rzecz spółki.

Etap 2. Nakaz zapłaty

Jeśli nasz pozew spełniać będzie wymogi formalne, a załączone do niego dokumenty potwierdzą nasze roszczenie, sąd wyda nakaz zapłaty. Jeśli dysponujemy wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu, nakaz wydany zostanie w postępowaniu nakazowym, w przeciwnym wypadku – będzie to postępowanie upominawcze. Postępowanie nakazowe ma te zalety, że jest tańsze (opłata od pozwu to czwarta część opłaty w postępowaniu upominawczym), a wydany nakaz zapłaty stanowi jednocześnie stanowi jednocześnie tytuł zabezpieczenia – można więc udać się do komornika i zabezpieczyć należną nam sumę jeszcze zanim pozwany podejmie kroki uniemożliwiające jej egzekucję (aktualnie w sprawach przeciwko cinkciarz.pl ten argument jest o tyle osłabiony, że konta bankowe spółki są zabezpieczone przez prokuraturę). 

Etap 3. Zarzuty lub sprzeciw

Pozwany ma prawo, w terminie 2 tygodni od dnia doręczenia mu nakazu zapłaty, wnieść zarzuty (w postępowaniu nakazowym) lub sprzeciw (w postępowaniu upominawczym). Oba środki odwoławcze sprowadzają się do jednego – twierdzenia, że nakaz zapłaty nie powinien być wydany.

Etap 4. Postępowanie sądowe

Jeśli zarzuty lub sprzeciw zostałyby skutecznie wniesione, sprawa rozpatrywana będzie w “zwykłym” trybie – odbędzie się rozprawa, sąd przesłuchać może świadków lub strony. Na koniec wydany zostanie wyrok, od którego wnieść można apelację.

Etap 5. Egzekucja

Jeśli od wyroku nie przysługuje już żaden środek odwoławczy (bo wszystkie zostały już wniesione i rozpatrzone bądź bo upłynęły terminy na ich wniesienie) – orzeczenie będzie prawomocne. W takim wypadku, po nadaniu mu klauzuli wykonalności, złożyć można do komornika wniosek o egzekucję. Ponieważ aktualnie konta kantoru internetowego są zablokowane, a liczba osób domagających się zapłaty rośnie, przebieg egzekucji jest trudny do przewidzenia. Kroki prawne podjąć należy jak najszybciej, by móc jak najprędzej ubiegać się o zwrot pieniędzy…

Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości, bądź też jeśli potrzebują Państwo pomocy w postępowaniu o zapłatę – zapraszam do kontaktu…


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *