W Wielkiej Brytanii prawo spadkowe różni się w zależności od regionu, w którym przed śmiercią stale zamieszkiwał spadkodawca – inaczej będzie w Anglii, inaczej w Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej. Należy zwrócić na to uwagę, przystępując do ustalania kręgu spadkobierców. Poniżej zasady dotyczące Anglii.

Po pierwsze – testament

W Anglii (i nie tylko) spadkobierca ustalony zostać może przede wszystkim na podstawie testamentu. Aby testament był ważny, sporządzająca go osoba musi mieć ukończone 18 lat i dysponować pełną zdolnością do czynności prawnych (czyli nie być ubezwłasnowolniona etc.), odpowiednią świadomością i swobodą. Testament musi być podpisany przez dwóch pełnoletnich świadków, którzy również powinni złożyć swój podpis na dokumencie. Świadkom i ich współmałżonkom nie można w testamencie nic pozostawić.

Dziedziczenie w przypadku braku testamentu

Jeśli testamentu nie ma, sprawa się komplikuje, a kolejność dziedziczenia zależy w dużej mierze od wartości spadku – a konkretnie tego, czy wartość ta przekracza £322,000. Jeśli nie – wszystko, czego właścicielem był zmarły (ruchomości i nieruchomości) przechodzi na własność jego męża/żony/cywilnego partnera/cywilnej partnerki (dalej w skrócie określam tą osobę zbiorczo mianem “partnera”). Jeśli wartość spadku to więcej niż £322,000, partner otrzyma:

  • Przedmioty osobiste zmarłego
  • Rzeczy o wartości £322,000
  • Połowę nadwyżki ponad £322,000. 

Jeśli przy tym zmarły i jego/jej partner/partnerka byli współwłaścicielami nieruchomości na zasadach wspólności łącznej (“joint tenant”) partner stanie się jedynym właścicielem całości nieruchomości, a wartość nieruchomości nie będzie się liczyła przy ustalaniu wartości spadku. Skomplikowane, wiem…

Resztę spadku otrzymają dzieci zmarłego po równo. Dziecko będzie mogło dysponować spadkiem tylko po ukończeniu 18-ego roku życia. Jeśli zmarły nie miał partnera, dzieci dziedziczą wszystko. Jeśli dziecko na dzień śmierci swojego rodzica już nie żyje – w jego miejsce wchodzą jego dzieci (wnuki zmarłego). I tak dalej (prawnuki, praprawnuki etc. – choć to już mało realne). 

Jeśli zmarły nie pozostawił ani partnera, ani zstępnych, dziedziczą dalsi krewni. Jeśli krewnych w ogóle brak – spadek przechodzi na własność państwa. 

Podatek

Uwaga! w Anglii jest podatek spadkowy, i to nie byle jaki – aż 40% wartości, przy czym kwota wolna od podatku to £325,000.

Formalności

Przypominam, że Wielka Brytania nie tylko nie jest już w Unii Europejskiej, ale także nigdy nie przystąpiła do europejskich regulacji dotyczących właściwości sądu spadku. Oznacza to, że niezależnie od tego, kiedy nasz bliski, mieszkający na stałe w Anglii, zmarł, jeśli występują odpowiednie okoliczności spadek po nim przeprowadzić można będzie w Polsce – więcej o tym w artykule Postępowanie spadkowe po osobie zmarłej za granicą


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *