Irlandia to popularny kierunek emigracji Polaków. Zielona Wyspa stała się domem dla przeszło 100 000 obywateli naszego kraju. Oznacza to, że wielu z nas ma tam swoich krewnych i rodzinę.

W odniesieniu do Irlandii nie stosuje się rozporządzenia 650/2012, co oznacza, że niezależnie od tego, kiedy zmarł stale mieszkający tam obywatel Polski, postępowanie spadkowe po nim przeprowadzić możemy przed polskimi sądami (więcej o tym w artykule Postępowanie spadkowe po osobie zmarłej za granicą). Sprawa komplikuje się jednak, jeśli zostaliśmy powołani do dziedziczenia po osobie mającej jedynie obywatelstwo irlandzkie i nie posiadającej w Polsce żadnych nieruchomości. Nadto, nawet  jeśli właściwe będą polskie sądy, będą one zobligowane do stosowania prawa irlandzkiego. Warto zatem znać przynajmniej podstawowe zasady dziedziczenia, obowiązujące na Zielonej Wyspie – a te skodyfikowane zostały w The Succession Act z 1965 roku.

Testament

W pierwszej kolejności do dziedziczenia można zostać powołanym w drodze testamentu. Testament sporządzić może osoba, która ukończyła 18 lat bądź zawarła związek małżeński oraz ma sprawność umysłową pozwalającą na zrozumienie dokonywanej czynności. Testament dla swej ważności wymaga, aby testator zakończył go swoim podpisem, który to podpis potwierdzić swoim podpisem muszą z kolei dwaj świadkowie. 

Dziedziczenie ustawowe

Jeśli ważnego testamentu nie ma, obowiązują następujące zasady dziedziczenia ustawowego:

  • Jeśli zmarły miał żonę i nie miał zstępnych – cały majątek należy się żonie.
  • Jeśli zmarły miał żonę i zstępnych – żona otrzymuje ⅔ majątku, a dzieci pozostałą ⅓ w częściach równych – jeśli któreś z dzieci nie dożyło śmierci spadkodawcy, udział który by mu przypadał przypada jego dzieciom (wnukom zmarłego)
  • Jeśli zmarły w chwili śmierci nie miał  żony ani zstępnych – dziedziczą jego rodzice; jeśli tylko jeden rodzic przeżył spadkodawcę, otrzymuje on całość spadku
  • Następnie dziedziczy w równych częściach rodzeństwo zmarłego, a jeśli któreś z rodzeństwa nie dożyło jego śmierci – w jego miejsce wchodzą jego zstępni; 
  • Jeśli żadne z rodzeństwa spadkodawcy nie żyje – wszystko dziedziczą po równo siostrzeńcy/siostrzenice/bratankowie/bratanice
Postępowanie spadkowe

Przebieg postępowania spadkowego w Republice Irlandii jest trochę podobny do postępowania spadkowego w USA (o czym tutaj Postępowanie spadkowe w USA). Również w Irlandii powołuje się egzekutora (wskazanego w testamencie) lub administratora (powołanego w przypadku braku odpowiedniego wskazania testamentowego), który zarządza majątkiem i spłaca długi pozostawione przez zmarłego. Egzekutor jest uprawniony do administracji majątkiem na podstawie dokumentu nazywanego Grant of probate, natomiast administrator na podstawie dokumentu określanego mianem Grant of Administration. Wnioski o dziedziczenie lub o wydanie w/w dokumentów składa się w tzw. Biurze Spadkowym (the Probate Office) – jednym z organów sądowych. 

Szczegóły

Powyżej przedstawiłam jedynie zarys postępowania spadkowego w Republice Irlandii. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do załatwiania spraw spadkowych dokładnie przeanalizować swoją sytuację prawną – szczegóły mogą przesądzać o istotnych kwestiach związanych z dziedziczeniem.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *