W drugiej połowie grudnia 2024 roku Prokuratura Regionalna w Poznaniu zablokowała konta należące do kantoru internetowego cinkciarz.pl sp. z o.o. (pisałam o tym między innymi tutaj: Nowe problemy z kantorem internetowym cinkciarz.pl) Spółka nie może tym samym dokonywać operacji bankowych, w tym wypłacać kwot pieniężnych od kilku miesięcy dochodzonych przez klientów. Jak się ma prokuratorskie zajęcie rachunków bankowych do prowadzonych przeciwko kantorowi spraw sądowych? Czy w tej sytuacji warto występować z pozwem i wnioskiem o zabezpieczenie?
Sprawy sądowe
Oczywiście swoich praw w sądzie w dalszym ciągu należy dochodzić. Cinkciarz.pl nie składa broni i deklaruje, że nie zamierza wszczynać postępowania upadłościowego, a jeśli jego zapowiedzi się potwierdzą – warto mieć w dłoni tytuł egzekucyjny. Postępowanie prowadzone przez prokuraturę nie wpływa na cywilne sprawy o zapłatę (jak przebiegać może takie postępowanie? O tym Postępowanie o zapłatę przeciwko cinkciarz.pl).
Zabezpieczenie
Istotne znaczenie ma także kwestia uzyskania zabezpieczenia poprzez zajęcie dochodzonej kwoty na rachunku bankowym dłużnika – pomimo czynności prokuratury warto złożyć wniosek o zabezpieczenie (więcej: Zabezpieczenie roszczenia przeciwko cinkciarz.pl), a po jego uzyskaniu – skierować się do komornika celem wykonania decyzji sądu. W najgorszym wypadku się nie uda, w najlepszym – zwiększymy szanse na odzyskanie swoich pieniędzy.
Ewentualna upadłość a wierzytelności
Jeśli cinkciarz.pl upadnie, w ciągu 30 dni od obwieszczenia postanowienia o upadłości każdy wierzyciel, aby brać udział w postępowaniu upadłościowym (w tym by zyskać swój udział w funduszach masy upadłości), zobowiązany będzie do zgłoszenia swojej wierzytelności syndykowi (robi się to elektronicznie, za pośrednictwem systemu KRZ). Wierzytelność nie musi być potwierdzona wyrokiem sądu – jej zgłoszenie syndykowi spełnia taką samą funkcję, jak wytoczenie powództwa. Jeżeli jednak kantor nie ogłosi upadłości, jak najszybsze uzyskanie orzeczenia sądowego zwiększy szanse na odzyskanie środków. Nadto, jeśli w takiej sytuacji egzekucja z majątku spółki okazałaby się nieskuteczna, na podstawie art. 299 Kodeksu spółek handlowych za jej zobowiązania odpowiadają swoim majątkiem członkowie zarządu.
Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości, bądź też jeśli potrzebują Państwo pomocy w postępowaniu o zapłatę – zapraszam do kontaktu…
0 komentarzy