W ostatnim czasie, za sprawą postępowań toczących się w sprawie popularnego kantoru internetowego cinkciarz.pl (o tym między innymi tutaj: Nowe problemy z kantorem internetowym), w mediach głośno stało się o instytucji “sprzeciwu od nakazu zapłaty”. Na czym on polega i czy rzeczywiście oznacza brak możliwości egzekwowania należności?
Kto, kiedy i na jakiej podstawie może wnieść sprzeciw?
Postępowanie upominawcze (o którego przebiegu więcej w poście Postępowanie o zapłatę) rozpoczyna się od złożenia pozwu o zapłatę – jeśli wymogi formalne zostaną spełnione, a roszczenie jest odpowiednio udokumentowane, sąd wydaje nakaz zapłaty i przesyła go stronom – i Powodowi i Pozwanemu. Po doręczeniu nakazu zapłaty Pozwany ma dwa tygodnie na sprzeciwienie się orzeczeniu.
Wpłynięcie sprzeciwu nie oznacza, że sprawa jest skazana na porażkę, ale na pewno odwleka w czasie możliwość egzekwowania zapłaty. Od tej bowiem pory postępowanie będzie się toczyło “normalnym” trybem – prawdopodobnie zostanie wyznaczona rozprawa, na której przesłuchiwane będą strony i, jeśli byli powoływani, świadkowie. Sąd przeprowadzi także inne dowody, czy to powołane w pozwie, czy w sprzeciwie (na przykład dowody z dokumentów czy z opinii biegłego). Dopiero na koniec zapadnie wyrok – albo zgody z pozwem, albo oddalający powództwo w części lub w całości. Od wyroku tego strona przegrana wnosić może apelację – dopiero po jej rozpoznaniu przez sąd uzyskamy prawomocne orzeczenie.
Jak wnoszący pozew może zabezpieczyć się na wypadek wniesienia sprzeciwu?
Przede wszystkim odpowiednio formułując żądanie w pozwie. W pierwszej kolejności wnosić trzeba oczywiście o wydanie nakazu zapłaty, jednak nie należy poprzestawać tylko na tym. Na wypadek wniesienia sprzeciwu uwzględnić należy także wnioski o zasądzenie żądanej kwoty pieniężnej, przeprowadzenie dowodów (wszystkich, którymi dysponujemy) czy zasądzenie kosztów.
Bardzo ważny jest także wniosek o zabezpieczenie roszczenia – wraz z wniesieniem sprzeciwu nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym traci moc, zatem zabezpieczenie może okazać się kluczowe dla możliwości egzekwowania dochodzonej kwoty w przyszłości.
Po doręczeniu powodowi sprzeciwu istnieje możliwość wniesienia nań odpowiedzi – w niej zawrzeć powinniśmy replikę na twierdzenia podniesione w sprzeciwie.
Sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym
Jeśli nakaz zapłaty wydany został w elektronicznym postępowaniu upominawczym, skuteczne wniesienie sprzeciwu oznaczać będzie umorzenie postępowania. W takim wypadku pozew wnieść będzie trzeba jeszcze raz – tym razem do sądu właściwego ze względu na siedzibę pozwanego. Jeśli zrobimy to w ciągu trzech miesięcy, na poczet opłaty będziemy mogli zaliczyć opłatę dokonaną w EPU. Postępowanie toczyć się będzie już w “świecie rzeczywistym”, na papierze, a nie elektronicznie.
0 komentarzy