Akt Własności Ziemi a akt małżeństwa – czy grunty nabyte przez uwłaszczenie lub zasiedzenie staną się przedmiotem własności obojga małżonków?

W latach 70. i na początku lat 80., kiedy wydawane były Akty Własności Ziemi, często tylko jedno z małżonków zajmowało się prowadzeniem gospodarstwa rolnego i to ono wpisywane było na AWZ. Czasem decydowały o tym względy dziedziczenia – na dokumencie wpisywano tę osobę, która “wniosła” grunty do majątku małżeńskiego, nie Dowiedz się więcej…

Czy Akt Własności Ziemi da się odzyskać, poprawić, zmienić?

Akty Własności Ziemi wydawane były w latach 70. rolnikom indywidualnym, którzy spełnili warunki uwłaszczenia – a więc na dzień 4 listopada 1971 roku posiadali samoistnie nieruchomość wchodzącą w skład gospodarstwa rolnego, którą to nieruchomość oni sami lub ich poprzednicy objęli w posiadanie na podstawie zawartej bez prawem przewidzianej formy umowy Dowiedz się więcej…

Zaginione ary – co zrobić, gdy powierzchnia zakupionej nieruchomości okazuje się mniejsza, niż wskazano w akcie notarialnym?

Sytuacja wcale nie taka niespotykana: kupujemy nieruchomość o określonej powierzchni, a po jakimś czasie, po przeprowadzeniu pomiarów okazuje się, że grunt jest w rzeczywistości  (i już przy zawieraniu umowy był) mniejszy o kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt arów. Jakie mamy opcje w takiej sytuacji? Rękojmia sprzedaży Jeśli nie upłynęły jeszcze Dowiedz się więcej…

Odpowiedzialność za zwierzę – kto i w jakich sytuacjach ją ponosi?

Zwierzęta to ważna część ludzkiego życia – wierni kompani, przyjaciele, członkowie rodziny. Zdarza się jednak, że zwierzak, czy to przez nieuwagę, czy w obronie własnej, czy z jakichkolwiek innych przyczyn, wyrządzi szkodę materialną (mówiąc wprost – zniszczy czyjeś mienie) albo nawet zrobi komuś mniej lub bardziej poważną krzywdę. Kto w Dowiedz się więcej…

Rozliczenia właściciela z posiadaczem – kto i czego może się domagać?

Zazwyczaj obowiązki właściciela i posiadacza rzeczy są bardziej lub mniej szczegółowo uregulowane w łączącej strony umowie. Czasem, gdy porozumienie stron nie precyzuje szczegółów wzajemnego rozliczenia, sięgnąć musimy do przepisów ustawy dotyczących danego stosunku prawnego – na przykład przepisów Kodeksu cywilnego regulujących umowę najmu. Co jednak, gdy umowy w ogóle nie Dowiedz się więcej…

Roszczenie windykacyjne z art. 222 Kodeksu cywilnego

Określenie “windykacja” pojawia się dość często i większości osób kojarzy się ze ściąganiem długów. Skojarzenie to jest co do zasady słuszne, bo omawiany termin definiuje się jako “dochodzenie w sposób określony w przepisach swoich praw do rzeczy lub zapłaty” (przynajmniej tak mówi słownik PWN).  Jednym z “określonych w przepisach sposobów” Dowiedz się więcej…

Uprawnienia współwłaściciela

Współwłasność to sytuacja, kiedy jeden przedmiot należy niepodzielnie do kilku osób. A skoro tak, to każdy ze współwłaścicieli ma jakieś prawa do rzeczy wspólnej. Jakie? O tym niżej…  Ale najpierw dwie uwagi. Po pierwsze – “większość współwłaścicieli” to większość nie w znaczeniu liczby osób (fizycznych, prawnych, ułomnych prawnych), które są Dowiedz się więcej…

Sprostowanie Aktu Własności Ziemi

Akty Własności Ziemi wydawane były w latach 70., a więc (dłuuugo) przed okresem cyfryzacji. Ich przygotowywaniem zajmowali się urzędnicy, wypełniając kolejne rubryki na maszynie, na podstawie danych podawanych przez uwłaszczających się rolników. Skutkiem są liczne pomyłki, czeskie błędy i przekręcenia w treści dokumentów, czasem nieznaczące, czasem zupełnie poważne, bo skutkujące Dowiedz się więcej…

Co to jest uwłaszczenie?

W 1971 roku wszedł w życie jeden chyba z najważniejszych po wojnie aktów prawnych – Ustawa o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. Na jej podstawie automatycznie, z mocy samego prawa, bez żadnych dodatkowych czynności setki rolników nabyły prawo własności nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych (i właśnie to nabycie własności nazywamy Dowiedz się więcej…